DİŞ RENKLİ DOLGULAR

Diş Renkli Dolgular

Kompozit Dollar Nedir?

Boyar “Kompozit” dolgular çoğu zaman popüler bir seçenektir. İnsanlara arzu ettikleri doğal görünümü verirler. Kompozit dolgular güçlüdür; ancak civa içeren amalgam (siyah) dolgular kadar dayanıklı olmayabilir. Kompozit dolgular diş rengindedir ve toz haline getirilmişcam kuartz, silika veya rezine ilave edilen diğer seramik partiküllerinden oluşur. Dişin çürük kısımları temizlendikten sonra kompozit dolgu yapılır ve ışın cihazı yardımıyla sertleşmesi sağlanır. Diş hekimi dolgunun rengini belirlemek için renk skalası ile hastanın doğal dişlerini karşılaştırıp en ideal rengi belirler. Kompozit dolgularda zamanla birçok faktöre bağlı olarak renkleşmeler görülebilir.

 

Amalgam (Siyah) Dolgular Riskli Midir?

Diva, amalgam dolgularda diğer materyalerle kombine olarak kullanıldığı için zehirli veya zararlı değildir. Civanın kimyasal doğası değiştiği için zararsızdır. Amalgam dolgular hakkındaki araştırmalar yüz yılı geçkindir. Günümüze kadar amalgam dolgular hakkında kaydadeğer hiçbir medikal problem belirtilmemiştir.

 

Boyar Dollar Amalgam Dollar Kadar İyi Midir?

Boyar dollar her zaman amalgam dolgulardan daha kısa ömürlü olarak nitelendirilmiştir. Ancak günümüzde dayanıklılığı amalgam dolgularla karşılaştırılabilinecek beyaz dolgular üretilmiştirve bu materyallerin özellikleri ispatlanmıştır. Bir beyaz dolgunun ömrü ağız içerisinde nerede olduğuna ve ısırma ve çiğneme esnasında ne derece karşıtındaki diş ile temasa geldiğine bağlıdır.