ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI

Çene Eklem Rahatsızlığı 

Temporomandibuler eklem ( TME, Alt Çene Eklemi ) alt çeneyi kafatası ile birbirine bağlayan dinamik canlı bir dokudur. Çene eklem bozukluğu çiğneme kaslarını tutan ağrı ve fonksiyon bozukluğu sendromudur. Çene eklemi bozuklukları, günümüzde yaygın bir kesimi etkisi altına almış durumdadır. Eklem yüzeyi ve disk arasındaki uyumun bozulmasından meydana gelmektedir.

ÇENE EKLEMİ NASIL MUAYENE EDİLİR?
· Dişler ve kapanış sisteminin muayenesi
· Çiğneme kaslarının muayenesi
· Çene ekleminin muayenesi
· Radyolojik muayene

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARINA NASIL TEŞHİS KOYULUR?
Çene eklemi bozukluklarında teşhis için klinik muayene ile birlikte bazı yardımcı testler de kullanılabilir. Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme sıklıkla kullanılan görüntüleme yöntemleridir. Nadiren sintigrafi veya PET tetkikleri de gerekebilir. Ayrıca splint kullanımı da bir teşhis aracıdır.

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
· Semptomatik tedavi
· Hastalığa neden olan sebeplerin tedavisi
· Hazırlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması
· Patolojik etkenlerin tedavisi
Çene eklemi teşhis ve tedavileri üzerine uzmanlaşmış olan AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ uzmanları öncelikli olarak hastalığın ne olduğunu teşhis eder daha sonra gerekli olan tedaviler için hastalara bilgi verir. Hastaların tedavileri kabul etmesi üzerine gerekli tedaviler yapılır.

Çene eklemi tedavisi öncelikle hasta uyumu olmak üzere, multidisipliner bir yaklaşımı gerekli kılar. Çene eklemi uzmanının uygulayacağı tedaviyle birlikte, Ortodonti Uzmanı, Fizik Tedavi Uzmanı, Psikiyatrist, Nörolog konsültasyonunu da gerektirebilir.